Get Adobe Flash player

Kręgle

Historia:

Historia gry w kręgle sięga bardzo dawnych czasów. Bardzo możliwe, że już jaskiniowcy rzucali kulą w kamienie i w ten sposób zapoczątkowali tę popularna dzisiaj formę rozrywki. W jednym z egipskich grobowców sprzed 5200 lat p.n.e. znaleziono zestaw przyborów, które przypominały kręgle. Jeszcze przed erą nowożytna w gry przypominające dzisiejsze kręgle grała ludność zamieszkująca starożytną Germanię, Bliski Wschód i kraje Afryki Południowej. W średniowiecznej Europie kręgle cieszyły się ogromną popularnością. Od XII do XIV w. miały wyłącznie rozrywkowy charakter. W kręgle chętnie grano na jarmarkach, uroczystościach kościelnych, weselach, zabawach ludowych i przy zajazdach W XIV wieku król Edward zakazał gry w kręgle, gdy zafascynowani nią młodzi Anglicy porzucali dla niej łucznictwo.

W Ameryce gra ta nosiła początkowo nazwę „9 słupków”. W 1840 roku prawo stanu Connecticut zabroniło gry w kręgle z powodu jej coraz bardziej hazardowego charakteru. Wtedy to za pomocą małego fortelu jakim było dodanie jeszcze jednego kręgla zdołano uchronić grę od zapomnienia. W ten sposób powstały kręgle jakimi je obecnie znamy.

Już w 1875 r., w Nowym Jorku, powstał pierwszy na świecie Narodowy Związek Kręglarstwa, a w 1895 r., również w Ameryce powstał Amerykański Kongres Bowlingu, który ustalił zasady gry w bowling obowiązujące do dnia dzisiejszego.

Pierwszy oficjalny mecz kręglarzy dobył się w 1891 r. pomiędzy Ameryką a Niemcami. Pierwszy Światowy Turniej Kręglarski rozegrano w 1934 r., a pierwsze Mistrzostwa Świata w bowlingu – w 1954 r.

Bolwling- Zasady ogólne:

W kręgle Gra się 10 rund, w każdej ma się 2 rzuty. Jeśli przy pierwszym rzucie wszystkie kręgle zostaną strącone runda się kończy. Maksymalna ilość możliwych do zdobycia punktów w jednej grze to 300.

Punktacja za poszczególne rzuty:

- srike oznacza on strącenie wszystkich 10kręgli kręgli w pierwszym rzucie. Oprócz 10 punktów za ten rzut w następnej rundzie, liczba zdobytych punktów w obu rzutach się podwaja. W przypadku, gdy strike’a zdobędziemy w ostatniej rundzie, mamy możliwość kolejnych dwóch rzutów w celu określenia wartości strike’a.

  • Spare to strącenie wszystkich 10 kręgli w całej rundzie. Gracz otrzymuje 10 punktów za ten rzut, podwajają się się również punkty w kolejnym rzucie(ale nie w całej rundzie). W tej sytuacji możemy albo strącić kilka kręgli w pierwszym rzucie, a resztę w drugim, albo za pierwszym żadnego a za drugim rzutem wszystkie.
  • Open frame- gracz otrzymuje tyle punktów ile strącił kręgli.
  • Miss to sytuacja, w,której gracz nie strącił żadnego kręgla

 

Postawa i chwyt kuli:

Dzięki dwóm rzędom kropek znajdujących się na rozbiegu gracz ma możliwość dokładnego ustawienia się względem kręgli. Należy się zatrzymać przed linią spalonych i wyrzucić kulę. Ramiona powinno się trzymać pod kątem prostym względem celu a lewą ręką pomagać sobie w przytrzymaniu kuli. Prawa ręka, w której trzymamy kulę, powinna się znajdować pomiędzy talią a klatką piersiową. Prawy łokieć trzeba trzymać blisko biodra, stopy razem, skierowane prosto w kierunku celu a kolana ugięte.

Kulę należy dopasować pod względem wielkości i wagi. Rzucając trzeba chwycić kulę i wsunąć do niej dwa środkowe palce i kciuk. Ważne żeby nie wchodziły zbyt luźno ani zbyt ciasno, gdyż mogłyby się blokować przy rzucie.

Na torze w odległości około 3 metrów znajduje się 7 strzałek odpowiadających ustawieniu kręgli. Aby wykonać dobry rzut należy wybrać odpowiednią pozycję wyjściową patrząc na znajdujące się na rozbiegu rzędy kropek, ustawionych podobnie jak strzałki.

 

Promocje!!!

od 15 grudnia 2014 !!!
cena kregli i bilarda ulega zmianie
Kregle : 30,00 zł/h
zapraszamy :)

Godziny otwarcia:
Kręgielnia
Poniedziałek-czwartek 10:00-24:00
Piątek 10:00- 24:00
Sobota 14:00-2:00
Niedziela 14:00- 24:00
Grota solna
Poniedziałek-piątek 10:00-21:00
Sobota- niedziela 14:00-21:00

Kręgielnia Białystok

Utwórz swoją wizytówkę