Get Adobe Flash player

Kręgle

Historia:

Historia gry w kręgle sięga bardzo dawnych czasów. Bardzo możliwe, że już jaskiniowcy rzucali kulą w kamienie i w ten sposób zapoczątkowali tę popularna dzisiaj formę rozrywki. W jednym z egipskich grobowców sprzed 5200 lat p.n.e. znaleziono zestaw przyborów, które przypominały kręgle. Jeszcze przed erą nowożytna w gry przypominające dzisiejsze kręgle grała ludność zamieszkująca starożytną Germanię, Bliski Wschód i kraje Afryki Południowej. W średniowiecznej Europie kręgle cieszyły się ogromną popularnością. Od XII do XIV w. miały wyłącznie rozrywkowy charakter. W kręgle chętnie grano na jarmarkach, uroczystościach kościelnych, weselach, zabawach ludowych i przy zajazdach W XIV wieku król Edward zakazał gry w kręgle, gdy zafascynowani nią młodzi Anglicy porzucali dla niej łucznictwo.

W Ameryce gra ta nosiła początkowo nazwę „9 słupków”. W 1840 roku prawo stanu Connecticut zabroniło gry w kręgle z powodu jej coraz bardziej hazardowego charakteru. Wtedy to za pomocą małego fortelu jakim było dodanie jeszcze jednego kręgla zdołano uchronić grę od zapomnienia. W ten sposób powstały kręgle jakimi je obecnie znamy.

Już w 1875 r., w Nowym Jorku, powstał pierwszy na świecie Narodowy Związek Kręglarstwa, a w 1895 r., również w Ameryce powstał Amerykański Kongres Bowlingu, który ustalił zasady gry w bowling obowiązujące do dnia dzisiejszego.

Pierwszy oficjalny mecz kręglarzy dobył się w 1891 r. pomiędzy Ameryką a Niemcami. Pierwszy Światowy Turniej Kręglarski rozegrano w 1934 r., a pierwsze Mistrzostwa Świata w bowlingu – w 1954 r.

Bolwling- Zasady ogólne:

W kręgle Gra się 10 rund, w każdej ma się 2 rzuty. Jeśli przy pierwszym rzucie wszystkie kręgle zostaną strącone runda się kończy. Maksymalna ilość możliwych do zdobycia punktów w jednej grze to 300.

Punktacja za poszczególne rzuty:

- srike oznacza on strącenie wszystkich 10kręgli kręgli w pierwszym rzucie. Oprócz 10 punktów za ten rzut w następnej rundzie, liczba zdobytych punktów w obu rzutach się podwaja. W przypadku, gdy strike’a zdobędziemy w ostatniej rundzie, mamy możliwość kolejnych dwóch rzutów w celu określenia wartości strike’a.

  • Spare to strącenie wszystkich 10 kręgli w całej rundzie. Gracz otrzymuje 10 punktów za ten rzut, podwajają się się również punkty w kolejnym rzucie(ale nie w całej rundzie). W tej sytuacji możemy albo strącić kilka kręgli w pierwszym rzucie, a resztę w drugim, albo za pierwszym żadnego a za drugim rzutem wszystkie.
  • Open frame- gracz otrzymuje tyle punktów ile strącił kręgli.
  • Miss to sytuacja, w,której gracz nie strącił żadnego kręgla

 

Postawa i chwyt kuli:

Dzięki dwóm rzędom kropek znajdujących się na rozbiegu gracz ma możliwość dokładnego ustawienia się względem kręgli. Należy się zatrzymać przed linią spalonych i wyrzucić kulę. Ramiona powinno się trzymać pod kątem prostym względem celu a lewą ręką pomagać sobie w przytrzymaniu kuli. Prawa ręka, w której trzymamy kulę, powinna się znajdować pomiędzy talią a klatką piersiową. Prawy łokieć trzeba trzymać blisko biodra, stopy razem, skierowane prosto w kierunku celu a kolana ugięte.

Kulę należy dopasować pod względem wielkości i wagi. Rzucając trzeba chwycić kulę i wsunąć do niej dwa środkowe palce i kciuk. Ważne żeby nie wchodziły zbyt luźno ani zbyt ciasno, gdyż mogłyby się blokować przy rzucie.

Na torze w odległości około 3 metrów znajduje się 7 strzałek odpowiadających ustawieniu kręgli. Aby wykonać dobry rzut należy wybrać odpowiednią pozycję wyjściową patrząc na znajdujące się na rozbiegu rzędy kropek, ustawionych podobnie jak strzałki.

 

Promocje!!!

Cena kregli i bilarda ulega zmianie
Kregle : 30,00 zł/h
zapraszamy :)

Godziny otwarcia:
Kręgielnia
Poniedziałek-czwartek 10:00-22:00
Piątek 10:00- 24:00
Sobota 14:00-24:00
Niedziela 14:00- 22:00
Grota solna
Poniedziałek-piątek 10:00-20:00
Sobota- niedziela 14:00-20:00